Минулого тижня 16 квітня Європейський Союз оприлюднив оновлений список країн, які вважає «безпечними». Це автоматично ускладнить надання притулку громадянам з цих країн.
Чи є в цьому списку Україна, розповідає Соцпортал.
Кого це стосується?
Згідно з новими правилами, у разі походження з «безпечної країни» заявка на притулок буде розглядатись швидше, а підстави для отримання захисту будуть оцінювати в індивідуальному порядку.
Наразі до цього списку увійшли такі країни, як Косово, Бангладеш, Колумбія, Єгипет, Індія, Марокко і Туніс. Чимало країн ЄС стикаються з великою кількістю заяв на отримання притулку з цих країн, які не розглянуті. На думку комісара ЄС із питань міграції Магнуса Бруннера, треба прийняти зміни для прискорення ухвалення рішень щодо надання притулку.
Раніше ми писали, що українцям в США прийшли листи з вимогою покинути країну
Правозахисники вже розкритикували це рішення. Зокрема, EuroMed Rights, які вказують на наявність порушень прав людини у деяких країнах з даного переліку переліку. В заяві організації зазначають, що назвати ці країни “безпечними” неправильно.
Україна попри статус країни-кандидата до ЄС, не підпадає під нові правила, оскільки в нас ще й досі триває повномасштабна війна. Український експерт із міграції Андрій Гайдуцький пояснив, що поки діє одна директива, із іншою директивою буде дисонанс. Тобто, якщо діє директива про тимчасовий захист, Україна не підпадає під нові правила.
Однак, Норвегія, яка є членом Євросоюзу, вже деякий час скоротила перелік українських областей, громадяни яких мають право на колективний захист. “Безпечними” вони вважають більшість центральних областей та всі західні. Тобто, якщо українці з цих областей вирішать отримати захист в Норвегії, для них діють загальні підстави, пріоритет буде громадянам із найнебезпечніших регіонів.
Наразі в країнах Європи перебуває більш ніж 6 мільйонів українців, більшість з яких змогли отримати легальний статус, базову підтримку, доступ до медичної допомоги, освіти та ринку праці.