В країні рівень заробітних плат за минулий рік зріс на 22%. Однак, підвищення супроводжується зростанням податків, а також переходом бізнесу в тінь.
Провідний експерт ринку праці Сергій Марченко вказав, які ризики ця тенденція несе, пише businessua.com.
Скільки українців офіційно працює?
По-перше, це погано впливає на економіку, в країні скорочується офіційна зайнятість, а також менше надходжень фіксується в бюджет. При цьому, експерт й зазначив, що зростання зарплат за минулий рік було більш суттєвим, оскільки середньорічне підвищення зарплат становило 6-7%.
Тобто, Марченко додав, що з одного боку це позитивний тренд, так як в українців є більше можливостей заробляти. Але з іншого боку, це створює проблеми для економіки, оскільки більшість підприємств не збільшили виробництво, а просто стали платити своїм робітникам більше.
В результаті, значна частина малого і середнього бізнесу може не витримати такого фінансового навантаження й може перейти в тінь чи, ще гірше – закритися. Це не тільки впливає на фінансову стабільність країни, а й призводить до менших надходжень до бюджету.
Підвищення податків у воєнний час ще більше ускладнює ситуацію для бізнесу. Багато підприємців, що працювали легально, будуть змушені перейти в тінь, щоб продовжувати існувати. Це призведе до збільшення кількості громадян, які не працюють офіційно.
За останніми даними, офіційно працюють в країні близько 9 мільйонів громадян, це нижчий показник, ніж до анексії Криму чи окупації Росією Донбасу. Значна кількість громадян працює нелегально й, відповідно, не сплачує податки. Крім того, близько 5-6 мільйонів українців перебувають за кордоном та мають статус біженців.